Urzekający kraj położony na północy Afryki, przyciągający swoją unikatowością, mieszanką kultur oraz niezwykłymi krajobrazami.
Maroko

maroko

maroko

Kiedy najlepiej jechać?
Najprzyjemniejsze temperatury w Maroko występują w tzw. porach przejściowych (od połowy marca do końca maja lub od września do listopada). W północnej części kraju panuje klimat śródziemnomorski.

Waluta
Walutą obowiązującą w Maroko jest dirham marokański (MAD). Wyjeżdżając można zabrać ze sobą również euro lub dolary, ktore można później wymienić w banku, ze względu na oszustów czyhających na straganach, którzy mogą chcieć wymienić naszą walutę na fałszywe pieniądze. Bankomaty są powszechnie dostępne w większych miastach i miasteczkach są one najłatwiejszym i najszybszym sposobem na pozyskanie dirham.

Co warto zjeść?
Za narodową potrawę Maroka uważa się tadżin, czyli danie przypominające gulasz. Przygotowuje się je najczęściej z mięsa i warzyw z dodatkiem suszonych owoców i orzechów. Mięso może być drobiowe, wołowe lub jagnięce. Kolejną potrawą jest marokański kuskus z warzywami, mięsem oraz bulionem, który jest bardzo sycący. Warto spróbować także marokańskich słodkości takich jak ciastka makrou nadziewane daktylami i maczane w miodzie, ciasteczka migdałowe kaab el ghazal tzw. rogi gazeli, które obtaczane są w cukrze pudrze oraz ciasteczka z miodem i sezamem- chebakia. Ciekawym smakołykiem o nietypowym smaku może być także pastilla, czyli słodkie ciasto francuskie zawijane i nadziewane mięsem mielonym, orzechami i cynamonem. Oczywiście będąc w pobliżu obszarów morskich lub oceanicznych warto także spróbować świeżych owoców morza.

Co warto przywieźć?
Z tego kraju warto przywieźć przepiękne kolorowe wyroby ceramiczne w tym np. tadżin, czyli tradycyjne marokańskie naczynie do przygotowywania mięs nad rozżarzonym węglem lub drewnem. Warto wspomnieć, że ceramika ta nazywa się tak samo jak popularna potrawa opisana wyżej. Kolejną rzeczą są przyprawy, a zwłaszcza szafran. Fani dywanów również znajdą coś dla siebie. Na marokańskich targowiskach można bowiem kupić przpeiękne ręcznie robione dywany.

Czy potrzebna jest wiza?
Polscy turyści na teren Maroka wjechać mogą bez wizy (pod warunkiem, że pobyt jest krótszy niż 90 dni). Potrzebny jest wyłącznie ważny paszport polski.

Jakie miasta najlepiej odwiedzić

Rabat - stolica Maroka, wieczne miasto. Świadectwem bogatej przeszłości i dziedzictwa są doskonale zachowane, wielowiekowe budowle. Dostojne, kamienne bramy strzegące wjazdu do miasta. Unikatowe Mauzoleum Mohameda V, ukazujące kunszt marokańskich rzemieśnlików. Chellah - pozostałośc po starożytnym rzymskim mieście Sala Colonia. Dla kontrastu, warto odwiedzić gwarne, ruchliwe ulice takie jak Rue des Consuls w rabackiej Medynie (określenie na stare arabskie dzielnice z bazarami i innymi ważnymi budynkami). Rabat to miasto o tętniącym życiu kulturowym, znajdziemy tu również wiele ciekawych muzeów.

Casablanca - dynamicznie rozwijające się miasto będące biznesową stolicą kraju. Perfekcyjnie łączy nowoczesność i tradycję. Miasto przyciąga wiele korporacji i instytucji kulturalnych, dysponując doskonałą infrastrukturą i usługami na światowym poziomie. Pomimo nieustannego rozwoju, Casablanca zachowuje swój pierwotny urok. Od bazyliki Sacré-Cœur, przez główny rynek, uliczki i pasaże, charakteryzujące się awangardą lat dwudziestych. Z podziwem patrzy się ma budynki w stylu art-déco, ozdobionego kopułami, rzeźbionymi balkonami, podkreślane ceramicznymi kafelkami i elementami neoklasycyzmu.

Agadir - przy mieście znajduje się jedna z najpięknieszych zatok świata; plaża o długości 10km u swego południowego końca sięga Sahary. W zatocę mieszczą się dwa zauważalne miejsca: nadmorska promenada, obfita w sklepiki, restauracje i kafejki oraz starożytna forteca - kasbah, górująca nad miastem. Panuje tu łagodny klimat, a hotele słyną z zabiegów SPA, stosuje się tu kosmetyki oparte na starożytnych recepturach.

 

Ciekawostki:

- najwyższym szczytem jest Dżabal Tubkal - 4167 m n.p.m.,
- Wadi Muluja to najdłuższa rzeka w Maroku, ma długość 520km,
- w Maroku kolorem żałoby jest biały,
- za niemiłe w Maroku uważa się za jedzenie i witanie się lewą ręką.
ZAMÓW NEWSLETTER