Rozległy kraj położony na ponad 18 tysiącach wysp. Główne wyspy to: Jawa, Bali, Lombok.
Indonezja

Każda wyspa jest inna… piękne porośnięte bujną roślinnością, na niektórych można podziwiać aktywne wulkany, malownicze tarasy ryżowe i piękne świątynie, nie zapominając oczywiście o bajecznych pustych plażach. To raj dla turystów lubiących wodę, można tam bowiem pływać, nurkować, żeglować… Kraj ten jest wyjątkowy, nie tylko ze względu na bogatą kulturę, lecz również odmienne, od europejskich warunków bytowych.

Waluta
IDR (rupia indonezyjska). 1 zł = ok 3,734 tyś. IDR.
Ceny zbliżone do polskich, ale na przykład owoce czy tekstylia są tańsze niż w Polsce. Płaci się głównie w rupiach, które należy wymienić z USD i EUR. Karty kredytowe nie wszędzie są akceptowane. Jeżeli będzie możliwość płacenia kartą, to najczęściej akceptowane są karty MasterCard oraz Visa czy Cirrus i Maestro. Z bankomatami nie ma problemu w miastach i regionach typowo turystycznych na Bali i Jawie. Im jednak dalej od najbardziej uczęszczanych szlaków tym bardziej niezbędna staje się gotówka.
Jawę i Lombok można zaliczyć do tanich wysp, natomiast na Bali jest już drożej, najwyższe ceny na wyspach Gili.
W Indonezji mogą wystąpić problemy z wymianą dolarów o banknotach z serią C&B. Należy pamiętać o zabraniu banknotów, które nie sa zniszczone, podarte, czy pomazane wydrukowanych po 2003 roku. 

Co warto zjeść ?
Dania, które mają w swojej nazwie „nasi” (np. nasi goreng) to dania z ryżem, natomiast dania z „mie” (np. mie goreng) to dania z makaronem. Warto spróbować tych dań, smażony ryż/makaron z warzywami, mięsem czy rybą. Do specjałów tutejszej kuchni należą również wyroby sojowe: tahu, tempe. Z kolei soto ayam to pyszna zupa, pikantny rosół z kurczakiem w wydaniu indonezyjskim z dodatkiem kurkumy. Nie można nie spróbować sate- czyli szaszłyków podawanych z przepysznym sosem z orzechów ziemnych (sate ayam – z kurczakiem, sate babi – z wieprzowiną).
Smakoszy kawy zachęcamy do spróbowania najdroższej kawy na świecie – Kopi luwak.

Kiedy najlepiej jechać ?
w Indonezji jest upalnie i parno prawie przez cały rok. Najlepiej pojechać tam w porze suchej, od maja do października. Średnia temperatura na tym obszarze wynosi od 22-32º C. Im bliżej początku pory deszczowej (październik), tym cieplej. Początek pory deszczowej to 1-2 ulewy dziennie, a pomiędzy nimi słońce. W Indonezji deszcze padają przeważnie po południu. Ranki zwykle są  słoneczne, przez cały rok około godz. 18:00 zapada ciepła tropikalna noc. Trzeba pamiętac o wysokiej wilgotności powietrza. Woda w morzu jest cudownie ciepła i przez cały rok wynosi 26 – 29 C.
UWAGA!. Należy unikać podróżowania pod koniec Ramadanu, czyli w święto dziękczynienia Idul Fitri. Dla muzułmanów to bardzo ważne święto. Jest to święto ruchome.

Jakie pamiątki kupić ?
Z Indonezji warto przywieźć piękne sarongi utkane z kolorowych nitek, czy też ciekawe figurki i inne wyroby z drewna, ozdoby z koralików sprzedawane niemal wszędzie. Nie zapominamy o aromatycznych przyprawach i kawie.

Czy potrzebna jest wiza?
Od kwietnia 2022 r. obowiązują wizy turystyczne on arrival dla obywateli RP. Koszt wizy wynosi 500 000 IDR (35 USD). (źródło: gov.pl)

Ciekawostki:
- główną religią  jest islam,
- najdłuższą rzeką jest Kapuas, ma długość 1150 km,
- w Indonezji dochodzi do ponad 600 trzęsień ziemi rocznie,
- najwyższym szczytem jest Jaya - 4884 m n.p.m.,
- wybuch wulkanu Kratakau, który miał miejsce w 1889 roku był największym i najgłośniejszym znanym ludzkości,
- Indonezja jest jedynym na świecie miejscem, gdzie można zobaczyć warany z Komodo żyjące na wolności.

ZAMÓW NEWSLETTER