Lato należało do Triady, Logos Travel i Rainbow Tours. Te trzy biura nasi czytelnicy po powrocie z wakacji rekomendowali najczęściej. Szczególnie chwalili organizację i umiarkowane ceny, przyzwoity standard hoteli i wyżywienia.
Tuż za zwycięską trójką uplasował się Orbis Travel a na piątym miejscu Scan Holiday. W pierwszej dziesiątce polecanych touroperatorów znalazły się też w kolejności uzyskanych głosów: Almatur, Itaka, TUI, Neckermann i Open Travel.
W tworzeniu listy najlepszych wzięło udział ponad 1500 naszych czytelników. Od połowy czerwca prosiliśmy o wypełnienie naszej ankiety. Co tydzień podliczaliśmy głosy i drukowaliśmy dziesiątkę najczęściej polecanych biur podróży. Lista rekomendacji od początku była żywa i urozmaicona. Już po miesiącu wykształciła się grupa stałych liderów, ale nie zabrakło spektakularnych awansów i spadków. Szczególnie ostra była walka o pierwsze miejsca. Na każde biuro ze zwycięskiej trójki głosował co piąty respondent, różnice nie przekraczały 1 procenta. Triadę rekomendowało 19 proc. tych, którzy odpowiedzieli na naszą ankietę, Logos Travel - 18 proc, a Rainbow Tours - 17 proc. Triada na liście prowadziła aż 6 tygodni. Także przez 6 tygodni liderem był Rainbow Tours. Logos Travel na pierwszym miejscu znalazł się 5 razy.
Policzyliśmy również głosy krytyczne. I tu pozorny paradoks. Wśród biur, z którymi wyjazd odradzali nasi czytelnicy, znalazły się także te najczęściej polecane: Triada - 10 proc. negatywnych ocen, Itaka - 4 proc, Scan Holiday - 3 proc. [page]

Ale nie ma w tym nic dziwnego. Biura, które tysiącami wysyłają turystów w różne zakątki, świata, muszą mieć — i jak się okazało, mają — również gorsze dni. Wystarczy chwilowe obniżenie jakości obsługi w jednym hotelu, awaria autokaru, niemiły przewodnik, by zebrać baty od uczestników wycieczki. Dla sprawiedliwości dodajmy, iż głosów krytycznych było w naszej ankiecie przez cały sezon letni dużo mniej niż chwalących. Wszystkim głosującym serdecznie dziękujemy.

Rzeczpospolita, 15 października 2004 r.


ZAMÓW NEWSLETTER