Kraj, w którym możemy obserwować niezwykle interesującą mieszankę dawnych renesansowych islamskich tradycji, zrusyfikowanej kultury kraju, która wykształciła się za czasów późniejszej rosyjskiej dominacji w tym rejonie oraz tradycji uzbeckich, które teraz odradzają się intensywnie.

Położony w Azji Środkowej, jest jednym z najciekawszych i pełnych kolorytów krajem tej części świata. W przeszłości był ważnym miejscem postoju karawan wędrujących Jedwabnym Szlakiem. Dziś karawany już nie wędrują, ale wśród pięknych pustynnych krajobrazów okraszonych zielonymi oazami wyrastają miasta, które przepychem architektonicznym nadal opowiadają historię swojej dawnej świetności.

Klucząc po ulicach takich miast jak Buchara, Chiwa, Samarkanda i podziwiając zachwycającą orientalną architekturę meczetów, minaretów, hal targowych, łaźni publicznych, medres, mauzoleów i słuchając bogatych historii tych miejsc mamy poczucie jakbyśmy wręcz przenosili się w czasie.

Oczami wyobraźni widzimy tętniące życiem ulice pełne kupców zachwalających swe towary, widzimy uczonych muzułmańskich spieszących na uczelnie gdzie zgłębiają i tworzą dzieła filozoficzne, matematyczne oraz naukowe, które przetrwają wieki. Słyszymy melodyjny śpiew muezina nawołujący z pobliskiego minaretu do przystanku w biegu życia codziennego i do krótkiej modlitwy. Powietrze nasycone jest wonią przypraw i dań gotowanych na okolicznym bazarze oraz intensywnym aromatem olejków eterycznych.

Wiele elementów tej orientalnej historycznej rzeczywistości wydarza się nadal i wędrując pomiędzy straganami lokalnych bazarów smakując lokalne potrawy, wciąż możemy przyglądać się pracy rękodzielników, obserwować jak powstają słynne hafty suzani, miniatury i lalki z papieru mache oraz zgłębiać tajemnicę powstawania jedwabiu.

W otoczeniu pięknej orientalnej architektury mamy okazję poczuć na własnej skórze, ten przepych i koloryt Uzbekistanu, który swą bogatą historią intryguje i przyciąga podróżników z całego świata.

 

Mamy jeszcze wolne miejsca w grupach jadących w maju, we wrześniu i w październiku 2024

 

Szczegółowy program : LINK

 

ZAMÓW NEWSLETTER