Drzwi do piekła najbogatszych i najbiedniejszych. Kolonialne pałace i ruiny przypominające o sile drzemiącej we wnętrzu ziemi. Gdzieniegdzie straszą jeszcze ślady po trzęsieniu. Miliony garbusów trąbią jak najęte. Drzewa skażone trującym powietrzem zioną smutkiem. Zaledwie kilka procent obszaru tego piekielnego mrowiska to powierzchnia zielona. Reszta jest szara, życie toczy się dalej, zagonieni Meksykanie w garniturach pędza jak lunatycy w oparach smogu.
Meksyk jest potworny i fascynujący zarazem. Tu zamordowali Trockiego, to tutaj tęsknił za Hiszpania Luis Bunuel. To miasto kontrastów, moloch, który nie przestaje pulsować. Widać, jak żyje, jak tętni, wybucha i rozrasta się - jak pęka w szwach. Kilometrami ciągną się peryferie, zatracone dzielnice slamsow bez elektryczności i wody. Domy z kartonu i dykty dziesiątkami pokrywają wzgórza, jak wielkie szare ćmy.
I to piekielne centrum o siedemnastej. Ludzie wracają z pracy, przejście dwustu metrów zajmuje ci wieczność, chodniki są wąskie, ulice pełne, do tego wszędzie kręcą się straganiarze, lodziarze i żebracy. Masz wrażenie, że nie ma czym oddychać.
Zawszawieni mężczyźni leża na bruku, w hałasie śpią, i niemożliwe chyba, by w snach byli gdzieś indziej niz. tylko tu. Rumor wdziera się do uszu, wieżowce i wciśnięte pomiędzy nie przytulne małe kościółki wyglądają absurdalnie. Ulice są nieskończone, gigantyczne, Ulica Powstańców ciągnie się ponad 45 kilometrów!
Co dzień przybywa tu za chlebem dwa tysiące nowych mieszkańców. Stawiają swoje domy z dykty i czekają, czekają, czekają - aż stolica ich pochłonie, da gaz, wodę, prąd.
Mrowisko nie cichnie, nie kładzie się spać, zmienia tylko kolory.
Obraz nędzy i wspaniałości. Przytłaczające miasto ludzi zdecydowanych z biedy poderznąć ci gardło dla 10 dolarów, a zarazem skarbiec kultury, sztuki, historii. Tak trudno powiedzieć nienawidzę/kocham. To niemożliwe.

Aby wybrać się z nami na wyprawę:

- Meksyk - śladami cywilizacji prekolumbijskich - kliknij tutaj

- Meksyk-Honduras-Gwatemala kliknij tutaj

- Meksyk-Kuba kliknij tutaj

- Meksyk - fascynujący Jukatan - kliknij tutaj

Meksyk

ZAMÓW NEWSLETTER