Wycieczki na Wyspy Owcze
Zapraszamy na wycieczki na Wyspy Owcze - niezwykły archipelag z fascynującymi widokami i ciekawą kulturą. Oferta naszych pięciodniowych wyjazdów, może być idealną okazją na długi weekend, ale może też stanowić uzupełnienie i przedłużenie naszej słynnej wycieczki na Islandię. To kraina charakteryzująca się niezwykle czystym powietrzem, spokojem, ciszą i wszechobecną naturą. Doskonały pomysł na ucieczkę od miejskiego zgiełku i przepełnionych miast.
O czym warto wiedzieć?
Kiedy najlepiej jechać na Wyspy Owcze?
Najlepszym okresem na podróż na Wyspy Owcze jest nasze lato z uwagi na długi dzień i fakt, że jest wtedy najcieplej. Temperatury jednak są umiarkowane i latem osiągają średnie 12-15°C w ciągu dnia. Jest też wtedy najmniej opadów w zestawieniu rocznym. Należy jednak wspomnieć, że pogoda na archipelagu bywa kapryśna i niebo może być często spowite chmurami, a także należy być przygotowanym na wiatr i opady. Najlepsze miesiące na wizytę to okres od czerwca do września. Wtedy też przypada szczyt sezonu, bowiem wszystkie atrakcje są już otwarte i w tym okresie odbywają się wszelkie wydarzenia kulturalne.
Co warto zjeść na Wyspach Owczych?
Ze względu na klimat na Wyspach Owczych, kuchnia farerska nie jest zbyt zróżnicowana. Z powodu małej dostępności roślin, spożywa się tutaj dużo ryb, mięsa (głównie baraniny) oraz ptactwa. Dawniej z uwagi na niską dostępność pożywienia, mieszkańcy archipelagu wykorzystywali mięso praktycznie w całości, więc po dziś dzień osobliwym przysmakiem jest gotowana głowa owcza. Co roku mają miejsce także połowy grindwali - waleni z rodziny delfinowatych - praktyka budząca coraz więcej kontrowersji wśród aktywistów ochrony środowiska. Okrutne praktyki mają podłoże historyczne i do tej pory stanowią nie tylko formę zdobycia pożywienia ale także czegoś w rodzaju wydarzenia kulturalnego. W menu wciąż można także znaleźć potrawy z maskonura - uroczego ptaszka, którego wiele turystów jednak nie uznaje za potrawę (na Islandii jest to częsty motyw pluszaków przywożonych na pamiątkę).
Jaką walutą zapłacę na Wyspach Owczych?
Jako że Wyspy Owcze są terytorium zależnym Danii, na Wyspach Owczych obowiązują dwie waluty: korona duńska (DKK) i korona farerska (FRK), które odpowiadają sobie 1:1. Różnica między nimi jest taka, że koronami farerskimi nie zapłacimy w Danii, w związku z tym przed wyjazdem należy pozbyć się ich, gdyż będzie problem z ich wymianą w innym miejscu. Płatności kartą są popularne, lecz należy zawsze mieć ze sobą trochę gotówki, gdyż nie w każdym miejscu archipelagu płatność bezgotówkowa jest akceptowalna.
Czy potrzebna jest wiza na Wyspy Owcze?
Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy by wjechać na Wyspy Owcze. Jedynym obowiązkiem jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
Co warto przywieźć z Wysp Owczych?
Z pewnością jedną z popularniejszych pamiątek przywożonych z Wysp Owczych są wyroby z wełny takie jak swetry, czapki czy skarpety. DO wyboru mamy także koszulki z farerskimi akcentami lub pocztówki. Niektórzy przywożą także na pamiątkę farerskie banknoty, które nie są wymieniane nigdzie indziej.
Ciekawostki:
- Wyspy Owcze to terytorium zależne Danii. Mimo tego nie należą do Unii Europejskiej ani strefy Schengen.
- nazwa archipelagu wzięła się od owiec zamieszkujących wyspy w znacznej ilości. Liczba mieszkańców bowiem to około 50 000 a liczba owiec jest utrzymywana na stałym poziomie około 75 000.
- na Wyspach Owczych nie ma żadnego więzienia. W razie potrzeby więźniów przewozi się do Danii.
- z powodu silnych wiatrów na wyspach nie ma drzew. Jedynie w miastach można spotkać sztuczne nasadzenia.
- na Wyspach Owczych są tylko cztery sygnalizacje świetlne – z czego trzy w stolicy - Thorshavn.
- Wyspy Owcze mają własną linię lotniczą Atlantic Airways. Ich flota to 10 samolotów.
- w 2015 r. w wyniku krwawych połowów grindwali (waleni zaliczanych do delfinów) budzących coraz więcej sprzeciwów na świecie, niemiecki operator statków rejsowych Aida, zaprzestał kursowania na Wyspy Owcze.
Na Wyspach Owczych owce robią zdjęcia dla Google Maps. Projekt pod nazwą Sheep View 360 Sami zobaczcie :) tutaj