Ojczyzna najsławniejszego wampira, urokliwe zabytki wpisane na listę UNESCO oraz niesamowita różnorodność.
Rumunia

rumunia

rumunia

Kiedy najlepiej jechać do Rumunii?
Do Rumunii najlepiej wybrać się w okresie od maja do października, ze względu na przyjemne temperatury i niewielką ilość opadów.

Waluta
Walutą obowiązującą w Rumunii jest lej rumuński (RON). Waluta ta nie jest zbytnio popularna w polskich kantorach, więc warto mieć również przy sobie euro, które później można wymienić na miejscu. Bankomaty w Rumunii znajdują się w wielu ogólnodostępnych miejscach i są ciągle czynne. Istnieje również możliwość płatności kartą, jednak pamiętać trzeba o możliwych kosztach przewalutowania.

Co warto zjeść w Rumunii?
Kuchnia rumuńska to mieszanka potraw pochodzących z różnych tradycji, kultur i narodów. Jednym z najpopularniejszych dań jest zupa ciorbă, która ma charakterystyczny kwaśny smak i jest bardzo gęsta. Istnieje wiele rodzajów ciorb, do których dodaje się czasem również mięsa lub ryb. Innym popularnym daniem jest mamałyga, czyli danie z gotowanej kaszy kukurydzianej, podawane zarówno jako główna potrawa, jak i jako dodatek do innych, bardziej wyszukanych potraw. W Rumunii znaleźć można wiele dań przypominających polskie jedzenie. Sarmale kojarzone mogą być z polskimi gołąbkami. Farsz mięsny lub mięsno-ryżowy zawijany jest w liście kapusty kiszonej lub w liście winogron. Oprócz dań obiadowych spróbować warto również przekąsek. Zacuska to pasta z warzyw (głównie pomidor, bakłażan, papryka), która jest doskonałym dodatkiem do pieczywa. Dodatkowo polecane są także sery (np. Cascaval lub Bryndza) produkowane z mleka owczego czy krowiego. Z napoi spróbować można lokalnego piwa, win z Rumuńskich winnic lub czegoś mocniejszego, czyli śliwowicy. Jest ona uznawana za alkohol narodowy.

Co warto przywieźć?
Z Rumunii warto przywieźć ze sobą popularne trunki z Rumuńskich winnic czy śliwowicę. Turyści chętnie kupują również sery czy naturalny dżem ze śliwek. W Rumunii znaleźć można także wiele pamiątek związanych z folklorem, wyroby rzemieślnicze – ceramikę, obrusy, drewniane sztućce. Oczywiście, nie brakuje również punktów sprzedających przedmioty związane z legendarnym Hrabią Draculą.

Czy potrzebna jest wiza?
Polscy turyści na teren Rumunii wjechać mogą bez wizy (pod warunkiem, że pobyt jest krótszy niż 90 dni). Potrzebny jest wyłącznie ważny paszport polski lub dowód osobisty.

ZAMÓW NEWSLETTER