Kiedy najlepiej jechać?
Ałtaj najlepiej odwiedzić od czerwca do sierpnia. Wtedy temperatury wahają się w okolicach 20˚C. Ałtaj charakteryzuje się klimatem umiarkowanym chłodnym kontynentalnym, co oznacza, że lata są chłodne, a zimy mroźne (temperatury schodzą nawet do -30 ˚C).
Waluta
Walutą obowiązującą w Rosji jest rubel (RUB). Na prowincji może pojawić się problem ze znalezieniem banków, kantorów. Płatność kartą możliwa tylko w większych miastach.
Co warto zjeść?
Na terenie Ałtaju znajdują się plantacje kaliny koralowej. Owoce mogą być przetwarzane na dżemy, soki czy nalewki. Ważne jest, aby jeść je po obróbce termicznej, gdy stracą goryczkę, ze względu na trujące właściwości. Popularnym produktem wytwarzanym na obszarze Ałtaju jest miód ałtajski. Jego wyjątkowość wynika z faktu, że na tamtych terenach występują specyficzne gatunki roślin, a to przekłada się na jego bardzo dobre właściwości – wspomaga układ krwionośny, odpornościowy.
Co warto przywieźć?
Obowiązkową pamiątką z podróży po Rosji jest lalka rosyjska, znana jako matrioszka, która wykonywana jest z drewna, a później ręcznie malowana. Wielu turystów kupuje na terenie Ałtaju pamiątki w postaci produktów pszczelich – miodów, które są unikatowe, dzięki bogatej roślinności znajdującej się właśnie tam.
Czy potrzebna jest wiza?
Do Rosji polscy obywatele wjeżdżają na podstawie ważnej wizy. Paszport musi być ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Rosji.