Największe skarby Ameryki Południowej. Cuzco, Machu Picchu, enigmatyczne rysunki na nizinie Nazca i słynne jezioro Titicaca. To nie jedyne powody dla których warto odwiedzić Peru czyli kolebkę najstarszej cywilizacji świata – Inków.
Peru

Kiedy najlepiej jechać?

Wiele zależy od tego czy wybieramy bardziej aktywne zwiedzanie czy wypoczynek nad morzem. Termin wycieczki powinien być zaplanowany pod względem regionu który planuje się zwiedzić. Peru nie jest państwem jednolitym, jeżeli chodzi o klimat, dlatego pogoda w poszczególnych częściach znacznie się od siebie różni. Na obszarach dżungli amazońskiej klimat jest mocno wilgotny, na terenach górskich w Andach jest on natomiast bardzo suchy. Jeszcze inaczej jest na wybrzeżu, gdzie klimat jest podzwrotnikowy suchy. 

 

Co warto zjeść będąc na wycieczce?

Peru rozciąga się na kilku strefach klimatycznych, dzięki czemu ma dostęp do ogromnych zasobów świeżych warzyw, owoców, ziół oraz ryb i owoców morza. Peru to idealne miejsce dla osób kochających tzw. uliczne jedzenie. Chodniki w niektórych, strategicznych punktach miast, wypełnione są wręcz straganami z prostymi potrawami i napojami. Peruwiańskim daniem narodowym jest ceviche, danie bardzo wyraziste, bardzo kwaśne, ostre, słone; podane np. ze słodkim ziemniakiem. Do tego delikatny bulion rybny, fantastyczna prażona kukurydza i obowiązkowo napój z czarnej kukurydzy.

 

Jakie pamiątki kupić?

Warto zwrócić uwagę na tekstylia m.in. wyrabiane ręcznie bieżniki czy obrusy (taki proces może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni). Takie pamiątki są kolorowe i wzorzyste, stąd też powinny spodobać się szczególnie tym, którzy we wnętrzach lubią styl boho i chcieliby dekorować dom w indiańskim klimacie. Podróżując po Peru, szczególnie będąc w okolicach jeziora Titicaca oraz w Trujillo, warto zainteresować się ceramiką wzorowaną na sztuce Mochica lub wyroby garncarskie prosto  z dżungli. Takie niecodzienne pamiątki z Peru nie tylko świetnie ozdobią mieszkanie, ale i będą miłym upominkiem z podróży.

 

Waluta

Jadąc do Peru, warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Nie powinno być problemu z ich wymianą na peruwiańskie sole, o ile jednak stan naszych banknotów będzie niemalże idealny. Pieniądze przed wymianą są dokładnie oglądane zarówno w kantorach, jak i przez osoby, które wymieniają pieniądze na ulicy. Banknoty uszkodzone, poplamione, poprzecierane czy zarysowane mogą nie zostać przyjęte. Tak samo restrykcyjnie oceniane są pomięte banknoty – także one mogą zostać odrzucone. 

 

Wiza

Z obowiązku wizowego zwolnieni są obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych. Mogą przebywać na terytorium łącznie do 183 dni w okresie 365 dni. Wizy nie potrzebują także obywatele polscy przybywający do Peru na pobyt krótkoterminowy - do 90 dni - np. na konferencje, wydarzenia naukowe, sportowe, itp.

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu

ZAMÓW NEWSLETTER