Wycieczki do Pakistanu
Przygotowana przez nas trasa wycieczki do Pakistanu obejmuje najważniejsze kulturowo i historycznie miejsca pamiętające starożytne cywilizacje. Ten kraj to kierunek dla prawdziwych obieżyświatów, który przeniesie nas do świata, którego jeszcze nie znamy, do kraju nie skalanego jeszcze masową turystyką i jej wpływami. Zapraszamy do kraju, którego mieszkańcy charakteryzują się wyjątkową gościnnością i uprzejmością.
O czym warto wiedzieć?
Kiedy najlepiej jechać do Pakistanu?
Klimat Pakistanu jest zróżnicowany w zależności od szerokości geograficznej, regionu i wysokości nad poziomem morza. Najlepszą porą na wybranie się w południowe rejony Pakistanu jest okres od października do marca ze względu na optymalne warunki pogodowe. Od kwietnia do września bowiem zaczynają się mocne upały nawet powyżej 40 stopni, a więc mogą dać się we znaki, dodatkowo wilgotność powietrza jest wtedy bardzo wysoka. We wskazanym okresie od października do marca wycieczka do Pakistanu powinna być najlepszym okresem ze względu na brak opadów i niższe, ale jednak nadal wysokie temperatury. Południowa część kraju cechuje się wyższymi temperaturami niż północna położona w górskich rejonach. Przykładowo w listopadzie w Karachi, położonym na południowym krańcu, temperatura raczej nie spada poniżej 30 stopni w dzień, natomiast w Islamabadzie położonym bliżej północy, temperatury w dzień osiągają ok 23-25 stopni. Najlepszym okresem na wycieczkę po północnych i górskich rejonach Pakistanu natomiast jest okres od czerwca do września.
Co warto zjeść w Pakistanie?
Pakistańczycy kochają jeść i gotować. W kuchni pakistańskiej widoczne są wpływy indyjskie, a z mniej popularnych też irańskie i afgańskie jednak większość potraw jest robiona na swój sposób. Kuchnia różni się też w zależności od regionu, jednak generalnie można stwierdzić, że w Pakistanie gotuje się tłusto i na ostro (stąd też wszędzie można spotkać się z popularną mieszanką przypraw masala), a podstawą wielu dań jest ryż - np w popularnym daniu biryani. W Pakistanie spożywa się też duże ilości mięsa np w postaci kebabu, kofty czy curry, ale także można tu znaleźć wiele wegetariańskich potraw. Jedna z nich jest pakora, czyli warzywa w cieście smażone na głębokim tłuszczu na chrupiąco czy też dhal z soczewicy z warzywami.
Jaką walutą zapłacę w Pakistanie?
W Pakistanie oficjalną walutą jest rupia pakistańska (PKR). Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które łatwo można wymienić na miejscu w kantorach lub bankach. Jest też sporo kantorów, z których można wyciągać gotówkę za pomocą popularnych kart Visa i Master Card.
Czy potrzebna jest wiza do Pakistanu?
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Pakistan zobowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. Obecnie w celu podróży do Pakistanu, wiza wyrabiana jest elektronicznie (e-visa) i całym procesem zajmuje się nasze biuro. Okres ważności paszportu musi odpowiadać ważności wizy.
Co warto kupić w Pakistanie?
Z podróży po Pakistanie można przywieźć kilka ciekawych pamiątek, które będą nam przypominać o tej niezwykłej wyprawie. Kobiety mogą przywieźć sobie jedwabne sari, czyli dużą kolorową chustę służącą do okrycia na różne sposoby. Popularne też są wyroby ze skóry czy ozdoby i biżuteria ze srebra czy złota i kamieni półszlachetnych jak np. onyks. Na uwagę zasługuje też ceramika, szklane ozdoby czy wyroby z drewna.