Wycieczki do Laosu
Wśród oferty naszych wczasów w Azji Południowo-Wschodniej szczególnie polecamy wycieczkę do Laosu, jako jednego z rzadziej odwiedzanych krajów tego regionu. Fakt, że nie jest tak popularny jak sąsiednie państwa, sprawia, że Laos jawi się jako autentyczny, nie do końca odkryty i niezbyt komercyjny, a mieszkańcy cieszą się opinią niezwykle życzliwych. Laos to także kraina buddyzmu, w której życie toczy się raczej niespiesznym tempem. Mnogość świątyń i egzotyczna przyroda sprawia, że człowiek może tu złapać wytchnienie od codziennego pośpiechu. W programie zwiedzanie znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Luang Prabang, wizyta w najważniejszej świątyni miasta - Świątyni Złotego Miasta, zwiedzanie Pałacu Królewskiego, kąpiele w wodospadzie Kuang Si, a także wyprawa łodzią po Mekongu do świętych jaskiń Pak Ou.
O czym warto wiedzieć?
Kiedy najlepiej jechać do Laosu?
Laos leży w strefie klimatu monsunowego, co oznacza, że od maja do października przychodzi monsun południowo-zachodni, przynoszący gwałtowne i silne opady tropikalne. Pora sucha natomiast występuje mniej więcej od listopada do kwietnia, wtedy to monsun północno-wschodni przynosi suchy klimat. Zatem miesiące zimowe to bardzo dobry czas na wycieczkę do Laosu. Średnia temperatura w dzień w miesiącach listopad-luty w Luang Prabang to ok 28-32°C, a w nocy temperatury mogą spaść do średnio 12-14°C.
Co warto zjeść w Laosie?
Kuchnia laotańska jest równie urozmaicona i aromatyczna jak bardziej znana ogółowi kuchnia sąsiadów Laosu. Podstawą wielu dań jest ryż, owoce, ryby i owoce morza, a jako aromatyczne dodatki stosuje się trawę cytrynową, liście kaffiru, limonkę, chilli i gallangal. Będąc na wycieczce w Laosie trzeba skosztować laap - czyli jedno z najsłynniejszych laotańskich potraw. Można je dostać w wersji mięsnej z siekanym mięsem lub wegetariańskiej z tofu. Niezależnie od wariantu, w składzie znajdziemy liście kaffiru, trawę cytrynową i miętę. Ciekawą formą jest także lao barbecue, co dostarczy nam nie tylko doskonałego smaku, ale także nieco zabawy, bowiem dostaniemy cały gotowy zestaw do własnego przygotowania. W Laosie zjemy też pad lao, czyli laotańską wersję pad thaia, czyli smazony makaron ryżowy z mięsem lub tofu okraszony sokiem z limonki, kiełkami i orzeszkami ziemnymi. Są tu też popularne zupy, które jada się także na śniadanie.
Jako, że Laos był częścią kolonii francuskiej, uchowały się tu i są obecnie całkiem popularne bagietki podawane w praktycznie każdym możliwym wariancie. Do potraw dodaje się też często pędy bambusa, a także można spotkać zupę z bambusa lub szuszony bambus na ostro.
Jaką walutą zapłacę w Laosie?
Oficjalną walutą w Laosie jest kip laotański (LAK). Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro i wymienić na miejscu na lokalną walutę. Kartą można płacić w większych restauracjach i sklepach. Odwiedzając prowincje, wioski, mniejsze sklepy, lokale gastronomiczne i stragany należy mieć lokalną gotówkę.
Czy potrzebna jest wiza do Laosu?
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Laos zobowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. Wizę do Laosu można kupić na granicy, na lotnisku lub wiza wyrabiana jest elektronicznie (e-visa). Wszystkim zajmuje się nasze biuro.
Co warto kupić w Laosie?
Na pewno niebanalną pamiątką z wycieczki do Laosu, będą wyroby z bambusa - ręcznie tkane kosze, misy, maty, podkładki. Nasze oko mogą cieszyć także kolorowe wysokiej jakości materiały z bawełny lub jedwabiu. Można z nich zrobić poszewki na poduszki lub obrusy, albo kupić już gotowe ozdoby. Na miejscu można także kupić ciekawe wyroby z drewna - szkatułki figurki itp. Z podróży po Laosie warto także przywieźć doskonałą kawę z lokalnych plantacji, jako pozostałość po koloniach francuskich.
Ciekawostk:
- najdłuższa rzeką jest Mekong, w Laosie ma długość 1800 km, jej całkowita długość to 4500 km,
- najwyższym szczytem jest Phou Bia - 2817 m n.p.m.,
narodowym zwierzęciem jest słoń.