O czym warto wiedzieć?
Kiedy najlepiej jechać do Jordanii?
Jordania jest położona na obszarze przejściowym pomiędzy wilgotnym klimatem śródziemnomorskim i kontynentalnym, a klimatem suchym pustynnym. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która jedna pora jest najlepsza na wycieczkę do Jordanii, bowiem zależy to po części od indywidualnych preferencji, ale też od odwiedzanego regionu kraju. Generalnie przyjmuje się, że najlepszy okres na odwiedziny w Jordanii to czas od wiosny do jesieni. Wiosna, czyli miesiące marzec-maj to czas kiedy wszystko budzi się do życia, opady są niskie (największe opady są zimą), a temperatury są bardzo przyjemne i nie dokucza jeszcze upał. Średnie temperatury w dzień to w położonym na północy Ammanie w marcu wynoszą ok 20°C a w Akabie na południu aż 33°C. Równie przyjazne są miesiące październik-listopad, bowiem temperatury są w tym czasie optymalne, nie dokucza upał oraz opady. Lato w Jordanii może być dla niektórych zbyt upalne, bowiem w Akabie temperatury w dzień sięgają ok 40°C, a w Ammanie to ok 33-35°C. Zaletą lata jest fakt, że turystów zwiedzających jest wtedy mniej co wpływa na jakość zwiedzania atrakcji turystycznych.
Co warto zjeść w Jordanii?
Kuchnia Jordanii nosi wiele znamion kuchni Bliskiego Wschodu i znajdziemy wiele elementów wspólnych, jednak lokalne potrawy zachowują swoją odrębność i często są przyrządzane w nieco inny sposób niż w innym kraju. To co wyróżnia kuchnię jordańską to nie tylko konkretne potrawy ale też sposób ich podania. Mamy na myśli mezze - czyli posiłek oparty na wielu różnych daniach podawanych na mniejszych talerzykach. Dzięki temu przy jednym posiłki mamy okazję skosztować wielu różnorodnych potraw. Przystawki podawane są na ciepło i zimno i mogą to być zarówno pasty, sałatki, falafele, klopsiki mięsne (np. kibbeh i sambousek) sery itp. W Jordanii spotkamy bogaty wybór past do chleba - hummus (pasta z ciecierzycy z pastą sezamową tahini, czosnkiem, oliwą i sokiem z cytryny), baba ganoush (pasta z pieczonego bakłażana), muttabal (jak poprzednia tylko że z dodatkiem tahini), czy fatteh (pasta ze zmiksowanych: ciecierzycy, chleba, jogurtu i różnych przypraw - tej pasty wyjątkowo nie je się z pieczywem!). Z dań na ciepło mamy do wyboru wspomniane wcześniej falafele, mięsna shawarma podawana zarówno w fastfoodach jak i w restauracjach, kebab, kofta (czyli klopsiki z mięsa mielonego w sosie), dolma (a’la nasze gołąbki tylko, że owinięte w liście winogron, często bezmięsne, nadziewane ryżem, ziołami i przyprawami) czy grillowany ser halloumi. Oprócz tego mamy bogaty wybór sałatek, np. tabbouleh czyli z pietruszką, pomidorami, miętą, cebulą i kaszą bulgur lub kuskus lub Fattoush, czyli prosta sałatka z sałaty, pomidorów, ogórka zielonego posypana grzankami.
Jaką walutą zapłacę w Jordanii?
Oficjalną walutą jest dinar jordański (JOD). Na własne wydatki najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić na miejscu na lokalną walutę. Na terenie Jordanii jest sporo bankomatów, z których można wyciągnąć gotówkę, jednak często ten proces jest obarczony prowizją, więc jeżeli dysponujemy kartą z dobrymi warunkami przewalutowania, lepiej korzystać z tego wariantu. Płacenie kartą w Jordanii jest popularne, ale zwyczajowo zalecamy posiadanie ze sobą pewnej części w gotówce na okazje, gdy nie będzie to możliwe.
Czy potrzebna jest wiza do Jordanii?
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do wjazdu na teren kraju. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych. Koszt wizy jest wliczony w cenę wycieczki do Jordanii.
Co warto kupić w Jordanii?
Będąc w podróży po Jordanii warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, których nie spotkamy w Polsce. Mogą to być różnego rodzaju unikalne produkty spożywcze, jak np. hummus i pasty różnego rodzaju czy słodycze z orzechami, same orzechy, suszone owoce albo herbatę i kawę. Ciekawą pamiątką będą na pewno kosmetyki z Morza Martwego, takie jak mydełka, balsamy, kremy, maseczki na twarz. W Jordanii można zakupić także perfumy w kostce. Warto też zwrócić uwagę na ceramikę i chusty arafatki.