Ziemia święta, dom dla około 30% populacji żydowskiej świata i znanych miejsc, takich jak Betlejem, czy Ściana Płaczu w Jerozolimie.
Izrael

O czym warto wiedzieć?

W Izraelu o zachodzie słońca w piątek aż do zachodu słońca w sobotę trwa szabat, uznawany za żydowski dzień wypoczynku, co oznacza, że ciężko będzie znależć otwarte sklepy. Ubiór w państwach religijnych takich jak właśnie Izrael to dość istotna sprawa, dlatego warto wiedzieć, że na codzień można chodzić ubranym w krtótki spodenkach, ale do miejscach kultu powinno zakryć się kolana oraz ramiona. Przy Ścianie Płaczu kobiety mogą wypożyczyć chusty, natomiast mężczyźni otrzymują jarmułkę. 

Kiedy najlepiej jechać do Izraela?

Subtropikalny klimat Izraela charakteryzuje się występowaniem pory deszczowej i suchej. Pora deszczowa trwa od listopada do kwietnia, więc pomimo optymalnych temperatur, mogą nam wtedy doskwierać opady. Najlepszym okresem na wycieczkę do Izraela jest okres od kwietnia do października. Jednak jako, że w lipcu i sierpniu trwa pora sucha, panuje wtedy bardzo upalny klimat, najlepsze miesiące na podróż do Izraela to kwiecień-maj i wrzesień-październik.

Co warto zjeść w Izraelu?

W Izraelu koniecznie trzeba spróbować falafel – to chrupiące smażone kotleciki z ciecierzycy. Bardzo popularna jest też szakszuka – potrawa z sadzonych jajek ze zmieszanymi warzywami, głównie pomidorami i papryką z czosnkiem i przyprawami, podawana z chlebkiem pita. Nie można też pominąć hummusu, czyli pasty z ciecierzycy, pasty tahini, oliwy, czosnku, podawanych w różnych wariacjach w zależności od opcjonalnych dodatków. Hummus podawany jest praktycznie wszędzie, jako przystawka, pasta do pieczywa, dodatek do dań głównych, a nawet danie główne. Na deser proponujemy baklawę czyli słodkie ciasto przekładane warstwami z orzeszkami (piniowymi, laskowymi włoskimi lub pistacjowymi), cukrem lub miodem. Poza tym w Izraelu można też skosztować doskonałej chałwy.

Jaką walutą zapłacę w Izraelu?

W Izraelu oficjalną walutą jest nowy szekiel izraelski (NIS). Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które na miejscu bez problemu wymienimy na lokalną walutę. W restauracjach, sklepach i hotelach można płacić popularnymi kartami Visa i Master Card, a w miastach bankomaty są powszechnie dostępne (jednak trzeba pamiętać, że opłata za wyciągnięcie gotówki może być bardzo wysoka). Warto też zawsze posiadać przy sobie lokalną walutę w celu płacenia na straganach, za taksówkę lub w innych miejscach, gdzie nie będzie można płacić kartą.

Czy potrzebna jest wiza do Izraela?

Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni.

Przy wjeździe do Izraela paszporty obcokrajowców nie są stemplowane (choć służby graniczne mają do tego prawo i mogą z niego skorzystać). Podróżny otrzymuje potwierdzenie przekroczenia granicy (zezwolenie na wjazd i pobyt) w postaci oddzielnego biletu z danymi osobowymi z paszportu, kodem kreskowym oraz ustalonym przez funkcjonariusza okresem pobytu. Bilet świadczy o fakcie przekroczenia granicy, legalnym pobycie, a także jest niezbędny np. do uzyskania zwolnienia z podatku VAT lub wynajmu pojazdu. Należy go zachować do dnia opuszczenia Izraela, choć w razie zagubienia - w przypadku kontroli - izraelskie władze są oczywiście w stanie samodzielnie potwierdzić legalność pobytu cudzoziemca.

Co warto kupić w Izraelu?

Będąc z wycieczką w Izraelu warto przywieźć sobie osobliwą pamiątkę z tego miejsca. Ceramika, wyroby ze srebra, miedzi czy cyny. Na uwagę zasługuje też niebieskie szkło z Hebronu. Ponadto z Izraela można przywieźć kosmetyki z rejonów Morza Martwego bogate w cenne minerały. Warto też przywieźć sobie lokalne smakołyki zapakowane szczelnie na czas podróży, takie jak np. przyprawy, suszone owoce czy orzechy a nawet hummus. Trzeba pamiętać, że ceny w Izraelu są wysokie i na miejscu zwyczajową praktyką na targach i straganach, a nawet niektórych mniejszych sklepach jest się targować – zwłaszcza przy kupowaniu pamiątek.

 

ZAMÓW NEWSLETTER