Kraina Lodu i Ognia o niezliczonych walorach przyrodniczych – gejzery, wodospady, wulkany, parki narodowe, słynna czarna plaża, pływające góry lodowe i urocze maskonury!
Islandia

islandia wodospad

islandia maskonuryislandia wodospad seljalandsfoss

islandia amfibia laguna jokulsarlon

islandia zorza polarna

islandia zorza polarna

Wycieczki na Islandię

Zapraszamy na nasze wycieczki po Islandii - magicznej krainy lodu i ognia, gdzie główne skrzypce gra natura. Trasa przygotowana przez nas wiedzie przez największe atrakcje kraju: majestatyczne wulkany, dumne wodospady, piękne parki narodowe, aktywne gejzery czy kąpieliska z wodami termalnymi. To wszystko przeplatane z małymi uroczymi miasteczkami. Podczas wyprawy także rejs w poszukiwaniu wielorybów i wycieczka amfibią po lagunie lodowcowej. Wyprawę kończymy relaksacyjnymi kąpielami w cudownej Błękitnej Lagunie.

O czym warto wiedzieć?

Kiedy najlepiej jechać na Islandię?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć po zastanowieniu się czego oczekujemy od tego miejsca i jakie aktywności nas interesują podczas takiej podróży po Islandii. Do tego należy wziąć pod uwagę wszystkie praktyczne aspekty każdej pory. Na Islandii występują cztery pory roku jednak przyjmuje się, że jest sezon zimowy i letni.

Lato na Islandii

Przyjmuje się, że sezon wysoki na Islandii trwa od czerwca do września, bo w tym okresie dzień jest najdłuższy i temperatury najwyższe. Nie należy jednak spodziewać się upałów, gdyż klimat Islandii jest raczej chłodny i trzeba wiedzieć, że temperatury latem oscylują w granicach 12-15 stopni w dzień. Należy także pamiętać, że klimat Islandii jest kapryśny i pogoda często lubi się zmieniać. Słynne powiedzenie bowiem mówi: “Jeśli nie podoba Ci się Islandzka pogoda, poczekaj pięć minut”. Latem dzień trwa około 20 godzin, więc jest to świetna okazja do doświadczenia niesamowitego zjawiska tzw. białych nocy, gdy słońce zachodzi tylko na krótki czas, a po zachodzie nadal pozostaje wysoko. Wycieczka na Islandię latem daje dodatkowo możliwość spotkania uroczych maskonurów, które pojawiają się na lądzie w okresie lęgowym. Przyjmuje się, że największa szansa na ich spotkanie podczas naszej wycieczki po Islandii jest od połowy maja do połowy sierpnia. 

Zima na Islandii

Większość turystów odwiedza Islandię latem z uwagi na powyższe argumenty, ale warto też wspomnieć że kraj ten ma dużo do zaoferowania także w sezonie zimowym, który rozpoczyna się już w październiku a kończy się w okolicy kwietnia. Jest to idealny okres do obserwowania niezwykłego spektaklu przyrody jakim jest zorza polarna, niewidoczna latem. Zorzy polarnej można wypatrywać już od września. Ten okres to doskonała okazja do zobaczenia prawdziwej pięknej śnieżnobiałej zimy. Należy też wspomnieć, że zima na Islandii nie jest tożsama z ogromnymi mrozami. W zależności od regionu temperatury zimą mogą sięgać od 0 stopni na wybrzeżu do ok -10 stopni w centrum wyspy. To spowodowane jest obecnością ciepłego Prądu Zatokowego Golfsztrom, łagodzącego klimat.

Co warto zjeść na Islandii?

Kuchnia Islandii obfituje w mięso i ryby. Specyficzny klimat kraju nie sprzyja uprawie roślin, więc większość warzyw i owoców jest importowana stąd też mogą być drogie i nie tak dobre jak znamy. Jednym z charakterystycznych lokalnych przysmaków jest sfermentowany rekin. Jest to bardzo specyficzna potrawa, którą nawet nie wszyscy rodowici islandczycy dadzą radę zjeść z powodu intensywnego zapachu. Stanowi ona raczej tradycyjny przysmak stanowiący w dużej mierze atrakcję turystyczną. Z mięsa popularną potrawą jest jagnięcina. Ryby jada się tu w każdej postaci, a niezwykle popularną przekąską jest surowa ryba, którą można kupić praktycznie w każdym sklepie czy stacji benzynowej. Tradycyjnym produktem jest skyr czyli gęsty, kremowy wyrób mleczarski przypominający jogurt grecki. Można także spotkać puszyste ciasto przypominające sernik zrobione ze skyru. Ciekawostką jest też ciemny chleb wulkaniczny pieczony w geotermalnej piekarni pod ziemią.

Jaką walutą zapłacę na Islandii?

Na Islandii obowiązującą walutą jest korona islandzka (ISK). Na miejscu praktycznie wszędzie można płacić kartą, nawet za drobne usługi typu toaleta, więc jest to najlepszy sposób płatności na Islandii. Jeżeli ktoś woli płacić gotówką to można ją wymienić w bankach lub kantorach lub wypłacić z bankomatu na miejscu. W tym celu warto zapewnić sobie odpowiednią sumę pieniędzy w dolarach amerykańskich, euro lub funtach brytyjskich. Jeżeli zostanie nam nadprogramowa ilość koron islandzkich, najlepiej wymienić ją jeszcze przed wyjazdem (lub wydać na souveniry :)) bowiem korony islandzkie nie są popularne w polskich kantorach i możemy mieć problem z ich wymianą.

Czy potrzebna jest wiza na Islandię?

Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy by wjechać na Islandię. Jedynym obowiązkiem jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Co warto przywieźć z Islandii?

Z podróży po Islandii można przywieźć wiele osobliwych pamiątek. Charakterystyczne lokalne wszelkiego rodzaju wyroby to produkty z wełny owczej, bogate w minerały kosmetyki czy sole do kąpieli czy biżuteria wykonana z czarnej lawy. Można także pójść w stronę lokalnych przysmaków. Do takich, które można przywieźć należą chleb wulkaniczny, czekolada i słodycze z lukrecją, szczelnie pakowana suszona ryba, skyr czy herbata z mchu. Z pewnością najbardziej osobliwą pamiątką, którą także można nabyć jest… puszkowane górskie powietrze.. :)

Ciekawostki:
- najdłuższy dzień na Islandii trwa ponad 21 godzin (21 czerwca), a najkrótszy około 4 godzin (21 grudnia).
- w latach 1924 - 1984 na Islandii zakazane było posiadanie psa. Zakaz częściowo zniesiono w 1984 r. a całkowicie został zniesiony w 2006 r.
- Islandczycy nie mają nazwisk w takim sensie jak my to rozumiemy. Na Islandii nazwisko to imię ojca (nazwiska patronimiczne) plus końcówka „son” lub „dóttir” w zależności od tego czy jest syn czy córka.
- Islandczycy wierzą w „elfy”. Nie ma znaczenia wiek, płeć czy wykształcenie. Raz nawet islandzki sąd zakazał budowy drogi ze względu na negatywny wpływ na kościół elfów znajdujący się w okolicy.
- zima w Reykjaviku jest cieplejsza niż w Nowym Jorku. Odpowiada za to 
Prąd Zatokowy Golfsztrom niosący ciepłe wody od Zatoki Meksykańskiej i wschodnich wybrzeży USA.
- Islandia nie posiada stałej armii, a współczynnik przestępczości jest jednym z najniższych na świecie. Policjanci na codzień nie noszą nawet przy sobie broni palnej.

ZAMÓW NEWSLETTER