Wyspy Galapagos a ich oficjalne hiszpańskie określenie "Archipelago de Galápagos" pochodzi od słowa "galápago", czyli żółw, który jest ich symbolem oraz najważniejszym mieszkańcem.
Ekwador - Galapagos

Kiedy najlepiej jechać na wycieczkę?

Szczyt sezonu w Ekwadorze to czerwiec, lipiec, sierpień oraz grudzień. Jednak należy pamiętać, że w tym czasie nie zawsze można się spodziewać najlepszej pogody. Mimo że Galapagos leży w tropikach, klimat jest tam przyjemny i suchy dzięki zimnemu prądowi Humboldta. Występują tam dwie pory roku: ciepła i wilgotna od grudnia do maja, oraz sucha od maja do grudnia. W okresie ciepłym, w ciągu dnia temperatura wynosi 27-30C, nocą 21-23C. W porze suchej w ciągu dnia temperatura wynosi 18-22 C. Pora ciepła to świetny czas dla nurków - woda jest wtedy przejrzysta, a widoczność bardzo dobra. Od czerwca do listopada warunki do nurkowania są zdecydowanie najsłabsze.

 

Waluta

W całym Ekwadorze i na Wyspach Galapagos walutą jest dolar amerykański. Bankomaty wypłacają pieniądze w nominałach 10- i 20-dolarowych jednak wypłacić można maksymalnie 400 dolarów. 

 

Co warto zjeść będąc na wycieczce?

Kuchnia ekwadorska jest bardzo charakterystyczna, zupełnie inna od naszej, podobno jedna z najlepszych w Ameryce Południowej. W zależności od rejonu, można natknąć się na różnego rodzaju tradycyjne dania. W okolicach nadmorskich najlepiej oczywiście zjeść pyszne i świeże ryby oraz owoce morza, natomiast w stolicy najpopularniejsze są dania mięsne. Będąc na wycieczce na Galapagos warto spróbować tradycyjnej potrawy Ceviche, czyli marynowane krewetki lub inne owoce morza w polewie cytrynowej, podawane najczęściej z kukurydzą. 

 

Czy potrzebna jest wiza?

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

 

Co warto przywieźć?

Będąc w Ekwadorze warto przywieźć stamtąd wartościowe przedmioty, związane z tamtymi terenami. Wśród nich wymienić trzeba srebrną biżuterię, ręcznie wykonane przedmioty z drewna, dywany, poncho, wyroby z lnu.

 

Ciekawostki:

- na wyspach Galapagos są prawie tylko endemity - gatunki nie występujące nigdzie indziej,
- Archipelag ma status parku narodowego, w którym zwierzęta mają pierwszeństwo przed ludźmi,
- najwyższym szczytem Archipelagu jest wulkan Wolf (1707 m n.p.m.) na Isabeli,
- na Stacji im. Karola Darwina na Galapagos rozmnażane są lokalne gatunki żółwi,
- Galapagos składa się z 60 wysepek wulkanicznych oddalonych o 1000km od Ameryki Południowej,
- wyspy mają przydomki takie, jak np.: "Ogrody Edenu", "Arka Noego na Pacyfiku" czy "Laboratorium przyrody",
- Archipelag Galapagos jest stosunkowo młody, powstał około 5 milionów lat temu
ZAMÓW NEWSLETTER