Najlepszy czas na podróż do Bhutanu?
Od marca do listopada pogoda sprzyja spędzeniu miło czasu w kraju grzmiącego smoka.
Jedyny okres w którym nie zaleca się odwiedzać Bhutanu to zima, która potrafi być bardzo surowa i pora monsunowa, podczas której pogoda potrafi być bardzo nieprzewidywalna.
Waluta
Oficjalną walutą Bhutanu jest ngultrum (NU), jednakże pieniądze można wymienić na każdym lotnisku, w banku i kantorze.
W większych lokalizacjach turystycznych możliwa jest płatność dolarami (USD) lub euro (EUR). Płatności kartą są praktycznie niemożliwe, a bankomaty można znaleźć tak naprawdę tylko w stolicy.
Co warto zjeść?
Bhutańczycy uwielbiają ser i chili. Te dwa składniki znajdują się w większości ich tradycjonalnych potraw, co może sprawić, że dla niektórych ich kuchnia będzie się wydawać ostra i nieciekawa.
Jednakże w Bhutanie można dostać też jedne z najlepszych pierogów na świecie. Występują one w wielu rodzajach – od wołowiny i wieprzowiny po, oczywiście, pierogi wypełnione serem lub chili.
Większość produktów spożywanych przez Bhutańczyków pochodzi od Yaków.
Czy do wjazdu do Bhutanu potrzebna jest wiza?
Żeby przekroczyć granicę Bhutanu trzeba mieć wyrobioną wizę wjazdową, ważną na minimum sześć miesięcy od końca pobytu w kraju. Można ją otrzymać poprzez zakup pakietów turystycznych u oficjalnego przewodnika narodowego Bhutanu lub u agenta turystycznego uprawnionego do sprzedaży biletów.
Na granicy władze imigracyjne będą oczekiwały opłaty w wysokości 40 USD za jej podbicie.
Ciekawostki:
- Bhutan otworzył swoje granice dla zagranicznych turystów wraz z ustanowieniem własnej waluty w 1974 r.
- Kraj ten jest położony, w całości, na wysokości nie mniejszej niż 4000 m n. p. m.
- religią dominującą w Bhutanie jest buddyzm
- W latach 90’ r. Nepalska mniejszość etniczna została uznana za nielegalnych imigrantów na terenie Bhutanu i w efekcie wygnane z kraju.