Arabia Saudyjska jest kolebką islamu oraz kultury i języka arabskiego, którą wcześniej mogli odwiedzać wyłącznie mieszańcy ościennych krajów, muzułmanie (i to wyłącznie w celach pielgrzymkowych) oraz kontraktowani pracownicy.
Arabia Saudyjska

Kiedy najlepiej jechać na wycieczkę?

Ze względu na bezkompromisowe temperatury latem (sięgające nawet 50°C) i wysoką wilgoć nad Morzem Czerwonym, najlepszym okresem na wycieczkę do Arabii Saudyjskiej są miesiące zimowe (listopad – luty). W tym okresie można spodziewać się sporadycznych opadów deszczu ,natomiast temperatura utrzymuje się na poziomie przyjemnych 25-30°C.
Niewskazane jest ponadto podróżowanie po Arabii Saudyjskiej w czasie ramadanu, świąt islamskich oraz w okresie corocznej pielgrzymki do Mekki (tzw. hadżdż).

 

Wiza

Wizę do Arabii Saudyjskiej można uzyskać w bardzo prosty sposób: wypełniając wniosek elektroniczny wniosek w internecie lub w specjalnym kiosku na lotnisku. W obu przypadkach będzie potrzebny ważny paszport biometryczny (w którym w teorii nie powinno być pieczątek izraelskich, ale w rzeczywistości nikt tego nie sprawdza).

Wiza ta jest wielokrotnego wjazdu i ważna przed 12 miesięcy. Jednorazowy pobyt nie może przekraczać 3 miesięcy, a łącznie w królestwie można przebywać przez maksymalnie 180 dni. Wizy nie można przedłużyć.

 

Co warto zjeść będąc na wycieczce?

Tradycyjną saudyjską potrawą jest kabsa - to nic innego jak mięso (jagnięcina, kurczak) z przyprawionym ryżem. Zwykle serwowana jest jedna duża porcja, którą dzielą się wszyscy goście. Jedzenie rękoma to standard!
Inne popularne dania to oczywiście kebab (we wszystkich możliwych odmianach), kofta, mutabbak (cienkie ciasto naleśnikowe z nadzieniem), i saliig (lokalna wersja risotta). Na wybrzeżu najpopularniejsze są dania z owocami morza; często podawane z warzywami i niezmiernie popularnymi i rosnącymi wszędzie daktylami.

Gości przyjmuje się kawą po arabsku (z kardamonem) z daktylami lub herbatą. Saudowie uwielbiają też słodycze (różnego rodzaju ciasta i sezamki). Śniadanie to najczęściej hummus i falafel lub kanapki. W lepszych hotelach można liczyć na jajecznicę i frankfurterki.

 

 Waluta

Oficjalną walutą jest saudyjski rial. 1 rial saudyjski dzieli się na 100 halali. Wartość riala jest zbliżona do polskiej złotówki, więc bardzo łatwo przeliczać ceny.
Karty płatnicze Visa, MasterCard czy AmericanExpress są powszechnie akceptowane.

Walutę zagraniczną (najlepiej dolary) najlepiej wymienić na lotnisku lub w bankach. W sklepach nie jest przyjmowana inna waluta niż rial.

Ceny w Arabii są zbliżone lub trochę wyższe od Polskich.

 

Co przywieźć z Arabii Saudyjskiej? 

Na pewno sławne saudyjskie daktyle uważane za jedne z najlepszych, jeżeli nie najlepsze na świecie oraz suszone i prasowane morele. Warto też zwrócić uwagę  na lokalne słodycze (np. daktylowe ciasteczka maamoul) i chałwy  – naprawdę pyszne. Oprócz tego przyprawy wszelkiego gatunku i maści, olej kokosowy najwyższej próby, olej sezamowy oraz masło ghee. Warto zwrócić uwagę na niemal niedostępne w Polsce produkty takie jak : dżem daktylowy, pikle z cytryny, pikle z mango.

ZAMÓW NEWSLETTER