21 sierpnia niedziela. Dzień piąty.

Zwiedzanie Arequipy.

Rano zobaczyłem księżyc w fazie D i na dodatek zachodzący z prawej na lewo. W Polsce w tym samym czasie księżyc jest w fazie C /cofa się/. Na półkuli południowej księżyc też się cofa, ale jego wygląd jest odwrócony. Zresztą słońce również przecina niebo z prawej na lewą. Jak komus o tym mówię, to albo jest zdziwiony, albo o tym nigdy nie pomyślał. Dziwne? Klasztor żeński. Dziewczynka mogła iść do nowicjatu od 12 lat i do końca życia pozostawała w tych murach zakonu. Widzimy na zdjęciu pralnię zakonnic, -to te ogromne kamienne niecki. . W wieku XVII zakonnice mogły mieć swoje służące, potem w XIX wieku papież zakazał zakonnicom takich wygód (ale czemu księżom nie zakazał).

https://photos.google.com/

                                        


W muzeum wyrobów wełnianych z alpaki zauważyliśmy, jaki artystyczny kunszt posiadają te różne wdzianka. Bartusiowi błysnęły oczka na taki sweterek i tatuś zrobił prezencik.

https://photos.google.com/

Pas śmierci w wyniku kataklizmu obejmował północną półkulę od Alaski po Syberię, gdzie zginęły 34 gatunki zwierząt a co ciekawe w tym 28 gatunków było przystosowanych wyłącznie do klimatu umiarkowanego. Katastrofa musiała się wydarzyć nagle z dnia na dzień, bo w żołądkach padłych ofiar można dostrzec trawy i rośliny z klimatu umiarkowanego. Pod padłymi wieloma gatunkami zwierząt, skutymi lodem zauważono zamrożone i skamieniałe drzewa z owocami. Czyli mamy potwierdzenie, że 13 tysięcy lat temu istniały dogodne warunki do życia na znacznie większym terenie półkuli północnej a potem coś poszło nie tak. Czas, aby mity i legendy dały nam konkretną wskazówkę. Wierzenia lub mity plemion x czy y, należałoby zastąpić słowem “przekaz historii” tegoż ludu.

 

ZAMÓW NEWSLETTER