Święta Bożego Narodzenia to w Japonii święto bardzo komercyjne. Pary spotykają się na randkach, dzieci dostają prezenty od rodziców, a w domach króluje kurczak w panierce i obowiązkowy tort śmietankowy ozdobiony truskawkami zjadany 25 grudnia jako świąteczny przysmak (w Japonii truskawka jest owocem kojarzonym z okresem zimowym).

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów okresu świątecznego są fantazyjne iluminacje, które przybierają postać od drobnych dekoracji po wielkie, kolorowe i często ruchome instalacje świetlne. Ozdabiają parki, centrum miasta, domy handlowe i dworce. Stanowią największą atrakcję Świąt i są celem wspólnych spacerów i najpopularniejszym tłem do obowiązkowego świątecznego selfie.

W Japonii Święta Bożego Narodzenia nie są dniem wolnym i nie obchodzi się ich w rodzinnym gronie. Tylko około 1% japońskiego społeczeństwa to katolicy. Odpowiednikiem naszych Świąt jest w Japonii Nowy Rok, który tradycyjnie spędza się w rodzinnym gronie, a o północy odwiedza się lokalne świątynie by wziąć udział w tradycyjnych obrządkach świętowania nadejścia nowego roku.   

Fotografie i film: Sumiko Kawamura

ZAMÓW NEWSLETTER